Aromaterapie

Vložte svůj text...

Co je aromaterapie?

Aromaterapie je druh alternativní medicíny, který užívá rostlinné těkavé látky známé jako éterické oleje a další vonné složky za účelem změny mysli, nálady, procesu poznávání nebo zdraví.

Aromaterapie doslova znamená "léčbu pomocí vůní". Je složen ze dvou slov: "aroma" - vůně a "terapie" - léčba.

Jakou aromaterapii nabízím?

MIGRENAL

Pokud často trpíte na bolesti hlavy nebo dokonce migrény. Mám pro vás aromaterapii na zklidnění a zmírnění stavů.

OSOBNÍ PARFÉM

Podle data narození, nebo podle momentálního duševního stavu, podle problému, podle čaker. Jak budete chtít namíchám vám Váš osobní parfém na míru.

MASÁŽNÍ A KOUPELOVÉ OLEJE

Pokud jste milovníky koupele velice vám doporučuji používat aromaterapii v této podobě. Je jedno jestli zvolíte aroma pro zklidnění, pocit bezpečí nebo vyrovnání se s nenadálou životní situací.

Proč milovat aromaterapii

Aromaterapie je holistická léčebná metoda na podporu zdraví těla i duše. Využívají se v ní esenciální (éterické) oleje, které obsahují to nejlepší a nejúčinnější z rostliny, dále hydroláty (květová voda) nebo extrakty z rostliny (např. absolue). Způsob aplikace je buď na tělo, jak už jsem zmínila (kosmetika, masáže, koupele obklady) nebo formou inhalace (difuzéry, aromalampy, rozprašovače, sauna). Na inhalaci ale stačí, nakapat si 1-2 kapky esence na kousek látky a čichat.
Esenciální oleje jsou velmi silné koncentráty, a proto se ředí v rostlinných olejích, tzv. nosičích. Ředění je důležité, protože neředěný esenciální olej použitý přímo na tělo, nám může uškodit. Existují některé esenciální oleje, které se přímo na tělo použít dají, ale jedině po konzultaci s odborným aromaterapeutem. Všeobecně se nedoporučují užívat vnitřně.
Já jsem si oblíbila výrobu osobních vůní na míru. Do rostlinného oleje namíchám směs 1-3 druhů esenciálních olejů podle výběru klienta, který si pak tuto směs aplikuje na reflexní plošky nohou nebo rukou a na akupunkturní body meridiánů. Může samozřejmě i jinam, kde cítí, že potřebuje. Nejlépe několikrát za den a během dne "čmuchat" dokud je to příjemné. Vždy doporučím i koupel nebo inhalaci vybraných esenciálních olejů pro jejich rychlý účinek.


Jak tedy funguje Aroma psychologie a co to vlastně je.


Při inhalaci (uvolňování..) esence působí přímo na limbické centrum v mozku (centrum, které má na starosti stav našich emocí) a dokáže tak během několika minut vyvolat změnu (např. navodit pocit uvolnění a relaxace). Reakce na čichové podněty jsou podvědomé a racionální část mozku je nedokáže ovlivnit. Co nám voní nebo nevoní, tudíž nemůžeme rozhodnout rozumem.
Rostliny kromě chemického složení také nesou určitou energii. Propojují se s člověkem, ať už přes dech nebo působením na pokožku při masáži, a spojují ho prostřednictvím prožitků, pocitů, emocí, vyvolanými obrazy s jeho vnitřní podstatou, pravdou, s jeho živostí. Když se uvolníte a dovolíte esenci, aby se s vámi propojila, poznatky a zážitky, které v tu chvíli žijete, jsou skutečně transformační. Pomocí čichu každý pozná, co je pro něj vhodné, co zrovna potřebuje, co v něm vyvolává harmonické stavy, a proto si vybírá vůně, které mu voní a ne ty, co jsou mu nepříjemné.
Vůně nás velmi rychle spojuje se vzpomínkami. Když někomu vůně nevoní, může to znamenat, že mu připomíná něco nepříjemného, nezpracovaného, nějaké trauma. To znamená, že na vzpomínce, kterou vůně vyvolá, hodně záleží. Jako příklad: citron je sice pozitivní stimulant (vědecky podloženo výzkumem), ale pokud by někdo zažil něco negativního ve spojení s vůní citronu (rodiče ho nutili pít citronovou šťávu proti jeho vůli nebo byl svědkem přepadení na trhu, kde voněly citrony), tak v něm jeho vůně vyvolá spíše nepříjemné pocity nebo odpor. Vůně ho tedy nebude stimulovat, tudíž pro něj není vhodná, dokud si nezpracuje negativní emoci s ním spojenou. Organismus se tak chrání od předčasného zpracování něčeho, na co ještě není člověk připraven. Proto se oleje, které nám nevoní, nepoužívají a pracuje se s přítomným okamžikem.
Naše čichová reakce nám také sama neomylně určí, které esence jsou vhodné, aby nám pomohly vytahovat zasuté emoce na povrch, následně je zpracovat a dojít ke změně, na kterou už jsme připraveni, ale nevíme o tom. S naším vývojem nám ale časem začnou vonět i ty vůně, které nám před pár měsíci vůbec nevoněly. Tak se s vůněmi proměňujeme a zlepšujeme kvalitu života našeho i okolí.
Na výběr vůní má vliv mnoho dalších okolností: roční období, fáze měsíce (zvláště u žen - cykly), část dne, věk, pohlaví... Možná i proto je každá vůně originál a nádherné překvapení. To všechno nám napovídá, že aromapsychologie je "metoda" jemná, nenásilná a bezpečná. Je to úžasný hluboký proces a já jsem zamilovaná do vůní od prvního setkání.
Závěrem musím zmínit, že podmínkou takové práce je používání těch nejkvalitnějších produktů, nejlépe v bio kvalitě od ověřených dodavatelů. Doporučuji je poznat osobně, zjistit si od jakých výrobců nakupují.